Oční lékaři a odborníci zdraví se shodují, že naše oči můžou hrát důležitou roli při šíření a prevenci nového koronaviru šířícího se aktuálně po celém světě. Na přenos viru jsou nejcitlivější sliznice (membrány, které lemujou dutiny v těle). Abyste snížili riziko nakažení, nedotýkejte sa očí a nosu neumytýma rukama. Aby se předešlo nevědomé infekci koronavirem od jiných, vláda vyzývá lidi k nošení roušek na veřejnosti. Rouška na tváři může omezit šíření koronaviru u lidí, kteří nemají žádné příznaky. Dr. Deborah Birx, koordinátorka reakce na koronavirus Bílého domu v USA, však poukázala na to, že rouška na tváři nechrání vaše oči.
Vztah mezi přenosem koronaviru a vašima očima je komplikovaný
Říká se, že koronavirus se šíří z člověka na člověka hlavně skrze vzduchem přenášených respiračních kapének, které vznikají, když někdo zakašle nebo kýchne, podobně jako se šíří virus chřipky. Tyto kapénky mohou zůstat v ústech anebo v nosu lidí, kteří jsou v blízkosti nakaženého a můžou být vdechnuté do plic.
Tyto kapénky se také mohou rozptýlit do vašich očí, když se dotknete tváře a potom si protřete oči rukama.
Odborníci si nejsou úplně jistí, zda se někdo může nakazit virem tak, že se dotkne povrchu nebo předmětu, například stolu nebo klíčů, které mají na sobě koronavirus a potom se dotkne úst, nosu anebo případně očí. To je důvod, proč Světová zdravotnická organizace doporučuje důkladné mytí rukou po dobu 20 sekund nebo delší dobu mytí rukou v teplé vodě mýdlem.
Doktor v Pekingu je přesvědčený, že COVID-19 získal právě přenosem očima
Respirační specialista Pekingské univerzity Wang Guangfa věří, že se nakazil koronavirem způsobujícím COVID-19, zatímco při léčbě na čínskych klinikách neměl chráněné oči. Lékařští úředníci však tvrdí, že i když je to možné, je to málo pravděpodobné.
Wang tvrdil, že jeho levé oko se nejdřív zanítilo, následovala horečka a nahromadění hlenu v nose a krku. Následně mu byl diagnostikovaný nový koronavirus.
Podle časopisu South China Morning Post si Wang myslí, že se virus dostal do jeho levého oka, protože neměl ochranné brýle.
Jan Evens Patterson, profesor medicíny a patologie na oddělení infekčních chorob Long School of Medicine v UT Health San Antonio, potvrzuje, že by se takový scénář skutečně mohl stát. V případě Dr. Wanga tvrdí, že kapénky infikované osoby se ,mohly dostat do jeho očí a dalších sliznic.
Všeobecně však přenos COVID-19 přichází s tolika neznámými, že lze připustit, ale je nepravděpodobné, že by se virus přenesl prostřednictvím kontaktu ruky s okem, hovoří Dr. Stephen Thomas, vedoucí infekčních chorob na SUNY Upstate Medical University v Syrakuse, New York.
Brýle mohou poskytnout určitou ochranu před koronavirem
Americká oftalmologická akademie doporučuje nositelům kontaktních čoček dočasný přechod na brýle, aby se snížilo riziko nákazy virem, který způsobuje COVID-19, respirační onemocnění, které může být smrtelné.
Nositelé kontaktních čoček se očí dotýkají častěji než nositelé brýlí.
Americká optometrická asociace však tvrdí, že kontaktní čočky jsou bezpečné, pokud nositel dodržuje pokyny o péči čoček.
Klasické a sluneční brýle neposkytují úplnou ochranu proti kapénkám rozprášeným vašim směrem. Ochranné brýle, které chrání i jinak odhalené boční strany a oblast okolo očí, mohou poskytovat lepší ochranu.
WHO konkrétně doporučuje ochranné brýle pro lidi, kteří se starají pravidelně o lidi s COVID-19.
Koronavirus a konjunktivitida
Pacienti, kteří se dostali do kontaktu s novým koronavirem, mohou mít tyto příznaky.
Konjunktivitida je zánět spojivky. Často sa označuje ako „růžové oko“. Konjunktivitida se často projevuje jako zanícené, červené, „mokré a plačtivé“ oko.
Je známo, že virusová konjunktivitida je spojená s infekcemi horních dýchacích cest (prochladnutí, chřipka atd.) A může byť příznakem viru COVID-19. Nedávná studie nemocnic v Číně, uveřejněná v New England Journal of Medicine, zjistila konjuktivitidu spojivek“ anebo červené zapálené oči u devíti z 1 099 pacientov (0,8%) s potvrzenou diagnózou koronaviru.
Studie v The Journal of Medical Virology na 30 pacientech hospitalizovanýcj pro COVID-19 odhalila jen jednoho pacienta s diagnostikovanou konjunktivitidou.Na základě těchto informací je výskyt konjunktivitidy relativně nízký. Navíc, podle nové studie publikované v oftalmologii je riziko přenosu nového koronaviru pomocou sĺz taktéž nízké. Vědci testovali vzorky slz odebraných pacientům s COVID-19 v Singapuru.
Autor:John Egan, editor: Valerie Kattouf, OD, FAAO, překlad: Essilor Spol. s r.o.