víte, že …

… správně zhotovené dioptrické brýle jsou jedinečné pouze pro vás?

9

BRÝLE

Každé zhotovené dioptrické brýle jsou jedinečné zrovna tak jako Váš zrak. Je důležité nechat si svůj zrak odborně vyšetřit a následně si nechat zhotovit dioptrické brýle u odborníků.

Jen správně udělané brýle mohou dobře sloužit.

9

Důležité parametry obličeje pro správné zhotovení brýlí

A – šířka nosu: měří se kořen nosu, kde sedí brýlová obruba. Měla by korespondovat se šířkou nosníku brýlové obruby. Pokud nesouhlasí, můžeme šířku upravit jen u kovových obrub s držáky sedel jejich nastavením.

B – pupilární distance (PD): vzdálenost středů zornic.

C – spánková míra: šířka spánků měřena vzdušnou čarou. Důležité pro určení šířky brýlového středu.

D – šířka hlavy: měří se v místě nad ušima.

E – vzdálenost uší: důležité pro určení délky stranice. Měří se temporálně od kořene nosu k místu nasazení za uchem. Tento parametr není na fotografii zobrazen.

9

Ještě lepšího a komfortnějšího vidění docílíme použitím tzv. individuálních brýlových čoček, u kterých je třeba zohlednit ještě další kombinaci parametrů nasazené obruby a obličeje:

  • úhel sklonu očnice brýlové obruby
  • inklinaci brýlové obruby
  • vzdálenost rohovky od zadní plochy čočky

Hodnoty těchto parametrů se u zákazníka zjišťují s kompletně přizpůsobenou obrubou.

Výběr brýlové obruby

Brýlovou obrubu vybíráme především dle dvou základních hledisek. Je to funkčnost a estetičnost. Brýlová obruba by měla být především funkční.

Aby byla brýlová obruba funkční, nesmí obtěžovat.

Je proto důležité vybírat dle několika zásad:

  • parametry obličeje
  • korekční vada
  • zdravotní stav (alergie)
  • zaměstnání atd. …
9

Důležité upozornění

Hotové brýle zakoupené z drogerií, či supermarketů mají sloužit jen jako dočasné nouzové řešení (při dlouhodobém používání je zde velmi reálné riziko poškození vašeho zraku). Více informací vám rádi poskytneme na našich provozovnách.

9

... povrchové úpravy brýlových čoček zlepší vaše vidění?

Antireflexní úprava

Čočka Tato povrchová úprava je velmi důležitá a potřebná. Používá se pro snížení odrazivosti, zvýšení kontrastu a propustnosti světla.

Nanáší se jak na skleněné, tak na plastové brýlové čočky. Díky antireflexní vrstvě získává brýlová čočka nejen vyšší propustnost, ale i zajímavý vzhled účinkem „zbytkového“ odrazu, který je patrný na plochách brýlových čoček.

Tento odraz může mít různé odstíny, např. zelený, modrý, zlatý, fialový, dle přání zákazníka. Můžeme tím tedy docílit i dalšího estetického hlediska. Je žádoucí používat tuto úpravu na všechny typy brýlových čoček.

Níže uvedená zobrazení ukazují různé možnosti vzniku odlesků na brýlových čočkách a jejich působení na uživatele brýlí (přední odlesky jsou pozorovatelné pouze divákem, a mají vliv na estetické hledisko – překrývají oblast očí uživatele brýlí vzadu za skly):

Odrazy

Mnohem větší význam mají odlesky, které vnímá sám uživatel brýlí. Nejrušivější jsou především ty odlesky, které se objevují jako vedlejší odrazy světelného zdroje před tmavým základem.

Příkladem účinku antireflexní vrstvy z pohledu uživatele – řidiče, je jeho vnímání osvětlení silnice od reflektorů aut při noční jízdě:

Uživatel auta

Rušivé odrazy mohou silně dráždit a nebezpečným způsobem odvádět pozornost řidiče.

Otěruvzdorná vrstva (tvrzení)
Tato vrstva, též jinak zvaná „tvrzení“, je nanášena ponořováním do speciálního laku a chrání plochu plastové brýlové čočky před poškrábáním. Je to obzvláště důležité, neboť jsou měkčí a tím i náchylnější na poškrábání, než brýlové čočky skleněné.

Ale i ty je možno vytvrdit. Docílíme tím, že je brýlová čočka netříštivá. Tato vlastnost je obzvláště velmi důležitá u dětí.

Hydrofobní (voduodpudivá) úprava
Brýlové čočky musí být udržovány v čistotě, jinak nemá uživatel dokonalé vidění v důsledku rozptylu světla mastnými nebo zaprášenými vrstvičkami na povrchu brýlových čoček.

Hydro

Při deštivém počasí se kapičky ulpěné na povrchu běžných brýlových čoček rozlévají a omezují vidění.

Z tohoto důvodu se nanáší na povrch brýlové čočky tzv. hydrofobní (voduodpudivá) úprava. Povrch se stává méně smáčivý a voda tak má tendenci tvořit na povrchu brýlových čoček kapičky kulového tvaru, které samovolně stékají.

Na čočkách tak méně ulpívají nečistoty a není potřeba je tak často čistit.

Hydro

Barevné úpravy
Barevné úpravy nebo jinak zvané absorbční vrstvy, zajišťují kromě estetického hlediska také funkci ochranou.

BarvaNanáší se za účelem snížení propustnosti viditelného záření.

Zbarvení může být celoplošné, gradanční nebo dvoubarevné. Intenzita od 10% do 85%.

Zabarvení 10% – 20% se nazývá tzv. filtr.

Na fotografii je znázorněna brýlová čočka s fialovým filtrem 15%, i takto slabé zabarvení snižuje propustnost škodlivého UV záření a navíc zvyšuje kontrast obrazu díky zeslabení modrého světla.

Barevné tóny můžeme také volit dle barvy obruby, barvového typu zákazníka nebo na základě jeho přání.

9

... zamlžené brýle jsou dnes již minulostí?

Znepříjemňuje Vám časté zamlžování brýlí jejich užívání? Již nemusí – byla vyvinuta nová technologie OPTIFOG, která dokáže spolu s Aktivátorem OPTIFOG odolávát zamlžování cca jeden týden

Účinek technologie snadno prodloužíte nanesením Aktivátoru OPTIFOG.

Více informací získáte na našich provozovnách.

9

... výběr správného pouzdra je stejně důležitý jako výběr brýlí?

Velmi důležitý je výběr pouzdra zvláště pro brýle na čtení, protože tyto brýle často nosíme s sebou. Vhodnou volbou je určitě pevné pouzdro. Záleží však i na správně zvolené velikosti. Příliš těsné pouzdro může brýle při jejich ukládání do pouzdra ohnout a případné vznikající pnutí může dokonce poškodit i brýlové čočky- může dojít až k vyštípnutí nebo vypadnutí brýlové čočky. Příliš volné pouzdro také není vhodné- při volném pohybu brýlí v pouzdře může docházet k poškození povrchové (většinou antireflexní) vrstvy- toto platí zvláště u plusových dioptrií.
Pamatujte, že nejméně trpí brýle, které celý den nosíte na obličeji – informujte se na našich provozovnách o výhodách multifokálních čoček.

9

... pravidelná a správná péče o brýle prodlouží jejich životnost?

Aby Vám brýle dobře sloužily, je třeba o ně pravidelně pečovat.

  • Při nasazování a sundavání brýlí používejte obě ruce, předejdete tak pokřivení brýlí, u vrtaných brýlí jejich zlomení.
  • Brýle vždy přenášejte ve vhodném pouzdře.
  • Nikdy nepokládejte brýle čočkami na plochu (např. stolu).
  • Vaše brýle na čtení by neměly sloužit jako záložka do knihy.
  • Brýle čistěte tzv. mokrou cestou – to znamená s použitím speciálních čisticích sprejů nebo opláchnutím brýlí ve vlažné vodě s trochou obyčejného mýdla nebo jaru – pozor na abrazivní čistící prostředky na nádobí – ty k čištění brýlí nikdy nepoužívejte!
  • K osušení a vyleštění brýlových čoček používejte výhradně čistou utěrku z mikrovlákna- jiné materiály by mohly čočku poškrábat.
  • Brýlové čočky otírejte zlehka a s citem.
  • Nenoste brýle do prostředí s extrémními teplotami, například do parní lázně nebo sauny, nepracujte s nimi nad otevřeným ohněm, při broušení nebo svařování používejte ochranný štít apod.
  • Brýle nikdy nenechávejte volně ležet na přístrojové desce automobilu, zvláště během slunečných dní (to platí i pro sluneční brýle!). Vysoká teplota může Vaše brýle nenávratně poškodit.

Ve všech našich provozovnách nabízíme čištění brýlí ultrazvukem- pro držitele karty AXEL Optik je tato služba zdarma.

Využijte služeb našich provozoven a nechte si brýle odborně upravit a vyčistit.

Značky